Music Rocks Badlands
Music Rocks Badlands
Presented by Music Rocks Australia, Kwik Kopy Canning Vale & Sweetmate Music

Music Rocks Badlands

Saturday 12th Dec S1 10am, S2 11.30am, S3 1.15pm | Sunday 13th Dec S4 10am S5 11.30am, S6 1.15pm, S7 3.00pm, S8 4.45pm S9 6.25pm | Thursday 17th Dec S10 5.15pm
Badlands Bar (PERTH, WA)
Sat 12 - Thu 17 December 2020 10:00 am
11 days away
All Ages
Community
Music

Tickets{{ total | currency}}

Please select a ticket
{{ showMustPurchaseAdditionalTicketsAlertMessage }}
Your cart has expired
Access / promo code provided is invalid
Tickets are valid for 1 x entry on either day to any session.
Saturday 12th Dec - S1 10am, S2 11.30am, S3 1.15pm
Sunday 13th Dec S4 10am S5 11.30am, S6 1.15pm, S7 3.00pm, S8 4.45pm S9 6.25pm
Thursday 17th Dec S10 5.15pm
Adult (18+)
$24.50
$24.50
{{ requestedInventory['c5228c7c-59b4-4af7-bb7d-1efe706d5f30'] }}
Child
$19.90
$19.90
{{ requestedInventory['506ba047-b090-4e3f-a222-36459f82a40d'] }}
{{ modalTitle }}

{{ modalMessage }}

Music Rocks Badlands at Badlands Bar (PERTH, WA) on Sat 12 - Thu 17 December 2020
Music Rocks Badlands will see Music Rocks Australia triumphantly return to the stage that was postponed in April due to COVID19 restrictions, showcasing more than 500 young musicians with 125 bands/solo artists in the Music Rocks Australia Ensemble and Individual programs on stage for more than 18 hours of music over three big days and 10 sessions of music.

It’s gotten so big we have had to add a special “Allstars” Evening performance on the Thursday night of the 17th Dec,  to showcase what is possible with music here in W.A. and to highlight what our past and present musicians are achieving all over the world!

‘Music Rocks’ brings the Western Australian community together with performances from the most elite young musicians in MRA All-star bands, primary schools, high schools, education support centres and community organisations. Young people living out their Rock Star dreams on stage in front of family, friends and the most amazed and inspired public!

Performances will include those for WACE and WASSA certificates recognition for high school graduation, along with triumph for those supported by some of the biggest organisations in W.A. So many musicians will perform for the very first time with musicians as young as 5 years old achieving full Pop and Rock songs of their choice, swapping instruments between repertoire and showcasing the rapid and authentic power of the MRA teaching systems, unique to W.A. and supported by the famous MRA Ensemble Directors.

A not to be missed event for anyone close to an MRA musician and especially for anyone who is set to be amazed by the most courageous young people in W.A. – there is never a dry eye for what will be yet another series of sold out shows J

The Session schedule is as follows:
Saturday 12th of December
 
Session 1 (Entry 10.00am)
Charlotte Whittaker
Kalamunda Education Support Centre
Newman College
Ryan Thomas
Wednesdays HQ Band – Hall, Keevers, Wall
 
Session 2 (Entry 11.30am, 11.45am Start)        
Andie McAuliffe
Blue Door Band – Alty, Reyhansyah, Robinson, Skewes, Whelan
Cloverdale Education Support Centre
Mikayla De Cotta
Mo Evie & Otis Maslin Foundation Band – De Cotta, Dekens, Hamilton, McCarthy
St Columba’s School
Zoey Dekens
 
Session 3 (Entry 1.15pm, 1.30pm Start)
Alessia Saraceni
Cristian Saraceni             
Monday HQ Band – Clayton, Glass, Maxted-Edwards, Whait
Sacred Heart Catholic School            
Workpower Band
 
Sunday 13th of December
 
Session 4 (Entry 10.00am)         
Beldon Education Support Centre
Cannington Community Education Support Centre
Churchill Okere
David Ranalli
Emily Kossen
Faith Green
Harini Gajananthan
Jessica Dunn
Jude Buttel
Lizzy Martino
Mikaela Powell
Mullaloo Beach Primary School
Putra Praba
Rock Mix – Kossen, Lekias, Martino, Ranalli
 
Session 5 (Entry 11.30am, 11.45am Start)          
Assassinator
Blake Johnson
Dianella Secondary College Education Support Centre
Joondalup Education Support Centre
Mary MacKillop Catholic Community Primary School
 
Session 6 (Entry 1.15pm, 1.30pm Start)
April McCracken
Archie Edelman
Beaumaris Primary School
Blazing Condors – Dickenson, Hanscomb, ‘Sami’!
Irum Faisal
Libby Hanscomb
Poppy Corbett
Warnbro Education Support Centre
Xavier Biancotti
Xavier De Robertis
 
Session 7 (Entry 3.00pm, 3.15pm Start)           
Ally Neidrich
Braydon Baker
Byron Baker
Camille Tribut
Cyril Jackson Senior Campus Education Support Centre
Dalan Cottral
Emma Hale
Jake Williams
Queen of Apostles Allstars – Armstrong, Gajananthan, Wilson
Sienna Durant
Sullivan Rose
Tahnee Bizzaca
        
Session 8 (Entry 4.45pm, 5.00pm Start)
Casey Troup
Ethan Hillbrick
Gwynne Park Education Support Centre
Halls Head College Education Support Centre
Jake Brown LaMer, Michael Cowan & Lena Djiagween
Lathlain Primary School
Liam Dack
Mikey Albert
Roxy Riley
TNT's – Cox, Dack, B Fontana, Lawrence
Tracey Conway
 
Session 9 (Entry 6.25pm, 6.40pm Start, before 8.00pm finish)            
Armadale Education Support Centre
Chris Xu
Daniel Brett
Gian Biares
Michael Richardson
Native Life - Sam & Thomas Noah
Norah Hammond
Philip Mah
Taylor Brown
Tija Edwards
        
Thursday Evening 17th of December
 
Session 10 (Entry 5.15pm, 5.30pm Start, 9.00pm Finish)         
Abby Parkinson
Amy Throssell
Callum Kerr
Connie Chapman
Ebony Uetake
Friday Allstars – Chitty, Kotsoglo, C Stead, Yeats
Homeschool Allstars – Evans, B R & O Isaia, V S R & R Lim
Indi Edmonds
Jack Harrison
Jett Edmonds
Kailee Langdon
Mazenod College
Pulse – Cramp, Rapanaro
Sarah Pollard
Saturday Allstars – Berry, Hendrawan, Kerr, Pollard, A Stead
Screamin’ Captain Jefferson – Berry, Harrison, Le Goueff, Pola, Slabbert
Tali Mayall
The Crackin’ – J & S Blanchard
Tuesdays Allstars 1 -  Bondarenko, Coultous, Marazatta, A & N Napier
Tuesdays Allstars 2 – Dawes, Goodbun, E Fontana, Goodbun, Tsirigotis
Wednesday Allstars – Bonnett, Delanty, Edmonds, McGregor, Pangiarell